(Panna Maria Svatohostýnská)

Významné mariánské poutní místo na střední Moravě,
v Olomoucké arcidiecézi, ve Zlínském kraji

Svatý Hostýn

Oficiální, denně aktualizované stránky Matice svatohostýnské a Duchovní správy na Svatém Hostýně,
které pro Vás připravujeme s vírou, nadějí a láskou. Jsou zaměřeny do duchovní i světské sféry.

Střípky a události ze Svatého Hostýna v roce 2020

 

I v letošním roce měla Matice svatohostýnská své zastoupení na veletrhu v Brně

a zase to byla součást expozice Arcibiskupství pražského. Matice svatohostýnská zde měla své dva reprezentanty, kteří návštěvníkům veletrhu přibližovali význam tohoto mariánského poutního místa zasazeného v krásném přírodním prostředí Hostýnských vrchů a seznamovali je co nabízí jak v duchovní sféře, tak i ve sféře obecné celoroční turistiky.

   

 

Štěpán Rak koncertoval na Svatém Hostýně

Na Svatém Hostýně pomalu končí oslava Vánoc a přelomu mezi rokem 2019 a 2020 a na Nový rok byl na programu koncert Štěpána Raka – světového kytarového virtuose, skladatele, profesora pražské Akademie múzických umění.
Přečtěme si alespoň to, co o něm píše Alfred Strejček (více je pak na stránkách www.stepanrak.cz):
"Nelze postihnout všechny tváře a podoby Štěpánovy. Mnohé jsou překvapivé, ale všechny spojuje hudba a láska. Jen přes tyto dva fenomény se lze dobrat k jeho nitru. Štěpána nelze přehlédnout. Lze ho mít rád (a hodně!), nebo i naopak. Nikdy nestojí v závětří. K životu přistupuje vášnivě. Pere se s časem i sám se sebou (někdy i se světem kolem), dívá se a zachycuje okem objektivu poezii, která nám často uniká – a miluje. Vždy celým srdcem. V tom je žhavé magma jeho tvorby. Když hraje na kytaru, sám se stává hudbou. U nikoho jiného jsem to dosud neviděl. Závidí i přeje. Umí být opatrný na korunu, ale věnuje často velkoryse celý výtěžek koncertu včetně honoráře na pomoc potřebným. Jeho hudba nemá ohraničení ani respekt k ustáleným formám. Respektuje ale vždy své posluchače, ať už sedí v nejslavnějších koncertních síních světových metropolí nebo u táboráku na Medenici. Tam všude je jeden Štěpán a jedna hudba. A ta se dotýká všech.
Ani 1648 společných vystoupení ve 33 zemích čtyř kontinentů mi nedovolí napsat, že Štěpána dobře znám, ale moc si ho vážím a mám upřímně rád!"

Ve svém hodinovém koncertu ve vánočně vyzdobené bazilice Nanebevzetí Panny Marie zahájil skladbou připomínající krále Davida, pak to byly variace na renesanční hudbu, vánoční hudba jak ji známe na západ od našich hranic, variace na známé české koledy a na závěr se virtuos věnoval vzpomínkám na vznik naší a slovenské hymny u příležitosti konce starého a začátku nového roku.
Nejsem odborník na hudbu, ale to co jsem viděl a slyšel v průběhu jedné hodiny mě dojalo k slzám (a nebyl jsem sám). Je neuvěřitelné, co dokáže jedna kytara v rukách opravdového mága. Skutečně to byla jen jedna židle, jeden muž, jedna kytara a mikrofon. Chvílemi se mi zdálo, že hraje celý orchestr, slyšel jsem různé nástroje a chvílemi to bylo lyrické zklidnění.
Závěrečný potlesk ve stoje byl určitě dokladem toho, že jsme byli touto hudbou zasaženi všichni. Pan profesor vyjádřil poděkování za to, že mu bylo umožněno koncertovat v tak významném chrámu, my posluchači jsme zase věděli, že i pro baziliku to byla čest.

 

Ivo Buráň

Doplněno odborníky (13. ledna 2020)

Dovoluji si poslat odkaz na svůj stručný report o koncertu Štěpána Raka na Hostýně:
https://jazzport.cz/2020/01/13/novorocni-koncert-stepana-raka-na-hostyne/

Pan profesor Rak s potěšením schválil uveřejnění obou uvedených videí:
Tři úryvky vánočních písní (od 00:00, 03:26 a 05:03).
https://youtu.be/P5FDSYu6nwg

Závěrečná část fantazie na českou a slovenskou národní hymnu z nového alba Štěpána Raka DOMOV MŮJ.
https://youtu.be/lEu0XuoMiAA

Album všech doladěných fotek:
https://photos.app.goo.gl/KKChPg2zReMNZv658

Michal Sýkora, Jazzport.cz

 

 

Dětský folklorní soubor Děcka ze Skoronic,

tradičně hostoval na Svatém Hostýně a měl svá vystoupení v bazilice naplánovana na Silvestra (2x), na Nový rok 1x a 2. ledna 2020 1x. Děvčata zpívala koledy v průběhu mší sv. a celý soubor měl po ukončení mší sv. folklorní pásmo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokračování