(Panna Maria Svatohostýnská)

Významné mariánské poutní místo na střední Moravě,
v Olomoucké arcidiecézi, ve Zlínském kraji

Svatý Hostýn

Oficiální, denně aktualizované stránky Matice svatohostýnské a Duchovní správy na Svatém Hostýně,
které pro Vás připravujeme s vírou, nadějí a láskou. Jsou zaměřeny do duchovní i světské sféry.

Ubytování

Hotelový rezervační formulář, jehož prostřednictvím je možno objednat ubytování přes internet na Svatém Hostýně

Informace o všech poskytovaných službách (vč. stravování) je možno si vyžádat na kontaktech matice

 

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Ceny jsou přijatelné i pro rodiny s dětmi a s menšími příjmy.
Celková ubytovací kapacita je 145 lůžek. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a jednak pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře a školení. Ve všech poutních domech jsou společenské místnosti, herny a jednací sály o jejichž využití je nutno se předběžně dohodnout. Jurkovičův sál je vybaven plasmovým televizorem a přehrávačem DVD, je vhodný pro větší akce a je zde expozice hostýnského muzea. Pod sálem jsou další prostory (vhodné pro indorové akce v případě nepříznivého počasí).
Pokoje jsou vybaveny jednoduchým nábytkem. Společenské místnosti a jednací místnosti, recepce, většina pokojů  a restaurace v PD č.2 jsou pokryty signálem WiFi. V PD č.3 je kabelové připojení k internetu na všech pokojích ve třetím patře. Voda je v celém areálu pitná. Kotelny pro otop a pro přípravu teplé vody jsou plynové a pokoje jsou vytápěny radiátory.

Pro ubytované je k dispozici parkoviště v blízkosti poutních domů. Povolení k výjezdu na Svatý Hostýn je nutno vyžádat v dostatečném předstihu při objednávání noclehu a při vlastním výjezdu ho pak mít vyplněné sebou.

Hlavní ubytovací kapacitou je Poutní dům č.3.
Tento poutní dům slouží zejména potřebám duchovních cvičení a exercicí a tak je zde nutno dodržovat klidový režim po celých 24 hod.
Je zde celkem 82 lůžek ve třech patrech. Všechny pokoje jsou s příslušenstvím (koupelna s umývadlem, sprchovacím koutem a WC). Celý objekt je bezbariérový a přístup do všech tří pater možný i výtahem, který je v samostatné věži za poutním domem. Vedle věže jsou dva vchody do objektu pro ubytované. V zimě se užívá jen ten bezbariérový (bez venkovního schodiště).

V prvním patře je 12 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích. Společenská místnost naproti recepce je určena i pro poutníky v případně nepříznivého počasí a pro matky s malými dětmi. Je zde i počítač s připojením k internetu a je bezplatně k dispozici ubytovaným. V kuchyňce a malé jídelně uprostřed patra si mohou ubytovaní připravit jednoduché jídlo.
Dva dvoulůžkové pokoje jsou vyhrazeny pro vozíčkáře s upraveným sociálním zařízením.

Na tomto patře je i recepce, kde se ubytovává pro všechny poutní domy. Jsou zde i kanceláře a technické místnosti Matice svatohostýnské.

     

Kapacita pokojů s příslušenstvím ve druhém patře je 30 lůžek (většinou jednolůžkové pokoje a několik třílůžkových). Je zde kuchyňský kout pro přípravu jednoduché stravy, jídelna propojená s restaurací výtahem na dopravu jídla a velký jednací sál.

Sal nad jidelnou v PD c 3 056.JPG (23364 bytes)

Ve třetím patře je 32 lůžek většinou ve dvoulůžkových pokojích a několik jednolůžkových. Uprostřed patra je kuchyňka s malou jídelnou s možností přípravy nebo ohřátí jednoduchého jídla. Jsou zde taky technické místnosti matice. Na tomto patře je taky kaple, ve které se mohou sloužit bohoslužby

     

 

Poutní dům č.1 je určen pro ubytování rodin s dětmi, kapacita je 44 lůžek. Jedná se o dvou a vícelůžkové pokoje se sociálním zařízením vždy pro dva pokoje a s možností využití kuchyněk a jídelen na patře. Pokoje jsou v horním patře, spodní patro obývají řádové sestry a jsou zde i technické místnosti a prodejna devocionálií.

Poutni dum c 1 054.jpg (37773 bytes) Chodba v PD c 1 082.JPG (16737 bytes)

 

Poutní dům č.2 - je zde 27 lůžek v prvním patře a je určen pro skupiny (mládež, skauti, společenství, školy). Noclehy jsou možné i ve spacích pytlích na postelích bez povlečení - viz ceník. Je zde i kuchyňka pro přípravu jednoduché stravy a jídelna. Sociální zařízení (zvlášť muži, ženy) je na patře a dostatečně dimenzované.

 

 

Ceník ubytování od 1. března 2019 (osoba/noc v Kč)

    1 - 2 noci 3 a více nocí
Poutní dům č.1 Dospělí 280 230
  Dítě do 15 let 180 150
Poutní dům č.2 Vícelůžkový pokoj 180 150
  Postel a spací pytel 120 100
Poutní dům č.3 Jednolůžkový pokoj s příslušenstvím 400 350
  Dvou a třílůžkový pokoj s příslušenstvím 350 300
  Přistýlka na pokoji s příslušenstvím 150 130
  Duchovní cvičení s knězem sleva 10% sleva 10%
       
  Spací pytel na zemi 80 80

 

K ceně je nutno připočítat poplatek obci, který činí 6 Kč/osoba/noc.
Od tohoto poplatku jsou osvobozeni nevidomí, bezmocní, osoby mladší 18 let a ty, na které náleží přídavky na děti a osoby starší 70 let.

Pronájem sálů: 200 Kč/hod., max 1000 Kč/den.

Ubytování v den nástupu je možné od 13:00 do 18:00. Pozdější nástup je nutné ohlásit telefonicky nebo písemně recepci Poutního domu č.3. V případě, že se host bez předchozí domluvy nedostaví k nástupu do 18:00 rezervace bude zrušena.
V den odjezdu je nutno opustit pokoj do 9:00. Možnost pozdějšího opuštění pouze po dohodě na recepci.

Pracovní doba v kanceláři v Poutním domě č.3 (zde je možno objednat nocleh), je denně od 7:30 do 15:00 (v sobotu a v nedělí do 14:00). Přesvědčte se telefonicky nebo e-mailem zaslaným alespoň tři dny předem na matici, jestli je možno se ubytovat. S ohledem na zvýšený zájem o ubytování v poutních domech se stává, že je zejména o vikendech zcela obsazeno. Po předběžné dohodě o rezervaci je možno se ubytovat do 18:00.

Při ubytování je každý ubytovaný nad 15 let povinen předložit občanský průkaz nebo pas. Při přidělování pokojů se přihlíží ke stavu sezdaný(á) / nesezdaný(á). Platbu je nutno uhradit ihned po zapsání do ubytovací knihy. U hromadných zájezdů předloží vedoucí zájezdu seznam všech účastníků.
Při ubytování dodržujte čistotu a noční klid. Nikde se zde nekouří a je zakázána manipulace s otevřeným ohněm. Na pokojích není možnost přípravy teplé stravy. Je zde zákaz používání vařičů a topných těles.
Ve všech poutních domech jsou kuchyňky s možností přípravy a konzumace jednoduché stravy.
Noční klid je stanoven od 22:00 v zimním období (od 18.11. do 30.4.) a na 23:00 v letním období. Po ukončení ubytování odevzdejte klíče od pokojů v kanceláři poutního domu č.3. do 9:00 (nebo po dohodě jinak).

Podmínky pro výjezd na Hostýn.

Domovní řád pro ubytování a pobyt v poutních domech

Penzion Ovčárna se nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu po 22 hod.

 

Stravování

V průběhu dne využijte stravovací služby v poutních domech č.2 a č.3 a na Ovčárně. Je si možno vybrat z minimálně deseti jídel a tří polévek. Průměrná cena hlavního hotového jídla se pohybuje kolem 110 Kč, minutky jsou dražší. Většina jídel je připravována podle receptů české kuchyně. Je zde možno snídat, obědvat a po dohodě i večeřet. Stravování při hromadných zájezdech je lépe objednat předem. Při požadavku na plnou penzi je možno v roce 2018 počítat s cenou 250 Kč/den.
Některé venkovní stánky rovněž poskytují rychlé občerstvení v průběhu dne.

Upozornění - nemáte-li předem dohodnuto stravování jsou po většinu roku všechny restaurace na Hostýně po 16:00 uzavřeny.

 

Restaurace za Poutním domem č.3
(tel.č. pevná linka 571892007, mobil 732199518, email: patrik.nes@seznam.cz - dotazy jen ke stravování v této restauraci). 
V restauraci je 96 míst u stolů pro čtyři osoby.
V době platnosti letního času je restaurace otevřena denně od 8:00 do 16:00. V době zimního času v pondělí až pátek od 9:00 do 15:00 a v sobotu a v neděli od 8:00 do 16:00. Je-li dostatek hostů a po vzájemné dohodě může být provozní doba prodloužena.
Dva snímky zachycují salonek pro 36 osob (vedle hlavní jídelny). Je vhodný i pro uzavřenou společnost.

Salonek013.JPG (26901 bytes) Salonek008.JPG (26326 bytes)

Snímky zachycují restauraci těsně po jejím otevření v polovině března 2017 

Restaurace v Poutním domě č.2
(tel.č. 608381134, sanitrak.LM@centrum.cz, dotazy jen ke stravování v této restauraci).
Je to restaurace s obsluhou, s kapacitou 60 míst plus 10 míst v částečně odděleném boxu. Je zde k dispozici denní tisk a časopisy.
Je možno využít i oddělený salonek pro 28 hostů vhodný i pro uzavřenou společnost.
Restaurace má i letní venkovní terasu s markýzou a pěknou vyhlídkou na Podhostýnsko.
V době poutní sezony je restaurace v provozu denně od 8:00 do 18:00 mimo pondělí (8:00 do 16:00). Mimo sezónu je denně v provozu od 8:00 do 15:00. V sobotu do 16:00.

       

 

Penzion Ovčárna se nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu po 22 hod.